Zeleninu a bylinky můžete pěstovat také na balkoně

Zahrádka na balkóně

Traduje se, že okusil-li někdo bylinky či zeleninu z vlastní zahrádky, nebude už nikdy chtít jinou. Nastala doba, kdy i člověk žijící ve městě by si rád vypěstoval alespoň nějakou vlastní zeleninu či bylinky. Nemusí pršet, stačí, když kape. Pěstovat rajčátka, jahody, bylinky v truhlíku zvládne úplně každý.

Zahrádka na balkoně

Zahrádkaření už není pouze doménou majitelů zahrádek. V poslední době se tento trend rozšířil i na panelákové balkony a okenní parapety. Díky tomu může mít i člověk žijící v bytě po ruce vždy zásobu čerstvých plodů. V posledních letech nabírá tento trend na obrátkách a ve městech vznikají roztomilé balkonové zahrádky, kde lidé nejenže pěstují, ale i kompostují. Tato potřeba se zrodila pravděpodobně nad znechucením kvality potravin, které najdeme běžně v supermarketech. Krásně vyhlížející jahody mají ve finále chemickou příchuť a dalo by se říci, že celkově mnohé plody z obchodů vypadají sice lákavě, ale chutnají plasticky. Ovšem i balkonové pěstování zeleniny má svá úskalí. Záleží, na kterou stranu je balkon orientovaný. Na některé balkony pere sluníčko celý den tak, že by se vám tam i vajíčko usmažilo, jinde je po většinu dne zase stín.

Jak začít?

Sazeničky lze nakoupit buď v zahradnictví, případně od pěstitelů na farmářských trzích. Vyhněte se sazenicím v marketech, prodávají se sice ve velkém, bohužel nebývají příliš kvalitní. Navíc vám nikdo zkušený neporadí. Na farmářských trzích či zahradnictví je větší pravděpodobnost, že vám někdo poradí a není nic lepšího, než sklízet šťavnaté plody. To člověku přinese radost a chuť do dalšího pěstování.

Pro zahradničení na balkoně jsou vhodné samozavlažovací nádoby, jelikož rostlinky pěstované v truhlících a jiných nádobách rychleji vysychají (ve srovnání s těmi, co jsou zasazeny do půdy, kde mohou čerpat živiny i vodu). Jestliže vám však pravidelné zalévání nevadí, lze pěstovat v jakékoliv nádobě, od květináčů, truhlíků, bedýnek až po okrasné a dekorativní nádoby. Vždy myslete na to, že rostlinky milují odstátou vodu, ze studené právě napuštěné by mohly utrpět teplotní kolaps. Hodně důležitý je i kvalitní substrát. Jednak z důvodu živit (dělí se na pěstování zeleniny, kytek apod.), pak také dle propustnosti. Některé typy dokážou udržet potřebné množství vody. V neposlední řadě je důležité i kvalitní hnojivo. Ovšem hnojit můžete i kompostem, pokud se rozhodnete i kompostovat.

Co vše lze na balkoně pěstovat?

V truhlíku se na balkonech daří salátům, kedlubnům, ředkvičkám. Do hlubší nádoby (kyblíku) lze zasadit i keřík s rajčátky. Ovšem ty jsou vůči jiným druhům dost agresivní, proto se doporučuje pěstovat je zvlášť, aby měly dostatek vláhy a vlastního prostoru. Na balkoně s dostatkem světla se bude dařit bylinkám: bazalce, kopru, petrželi, libečku, mátě.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*