3 kritéria při zařizování dětského pokoje

Dětský pokoj - Ilustrační foto

Zařizování dětského pokojíčku nemusí být žádná věda. Ovšem je dobré držet se několika zásad a především pak ctít dětská přání, co se vzhledu pokoje týče. My vám dnes poradíme, čeho se raději vyvarovat a naopak, na co při výběru zařízení hledět.

Při zařizování pokojíčku je nutné brát v potaz především věk, pohlaví a přání dítěte. Tato tři kritéria nepodceňujte. Samozřejmě, že nebudete interiér stylizovat do růžové, máte-li syna či naopak do chlapeckých barev, máte-li doma holčičku. Mimo pohlaví je potřeba zapřemýšlet také nad věkem dítěte a faktem, jak dlouhou dobu bude pokojíček sloužit k obývání ve stavu, jak jej zařídíte. Jde-li o batole, je možno do pokoje zakomponovat více prostoru pro hrátky, než když už máte dítě předškolního věku, které bude co nevidět potřebovat prostor pro psaní úkolů. Jestliže jde o větší dítko, vyplatí se s ním zařizování pokojíčku konzultovat, co by se mu líbilo, co zase nikoliv. Ačkoliv se patrně domníváte, že znáte své dítko dokonale, může vás bezbřehá dětská fantazie překvapit.

Výmalba dětského pokoje

Barvu výmalby v pokojíčku se vhodné vybrat v závislosti na typu podlahy a nábytku. Aby byl celkový dojem v harmonii, dostatečně veselý/pestrý, ale ne zase natolik, aby působil cirkusovým dojmem. Barvy by měly v dětech vyvolávat především pocit pohodlí a bezpečí – nic agresivního. Proto s barevnými kombinacemi raději moc nepřehánějte. Děti jsou obecně mnohem citlivější a prostředí kolem sebe vnímají intenzivněji. Vhodné jsou teplé odstíny: světle zelená, lila, broskvová, banánová. Barevné stěny lze kombinovat s neutrálními barvami: světlounce šedá, béžová, bílá. Co se týče malůvek a veselých dětských kresbiček, vyberte maximálně dva motivy – méně mnohdy znamená více.

Podlaha v dětském pokoji

Správně promyšlený výběr podlahy hraje důležitou roli, nemění se totiž tak často, jako nábytek a ostatní zařízení dětského pokoje. I její výběr je podmíněn z velké části věkem dítěte. Je potřeba volit materiál s ohledem na současné a budoucí aktivity. Za ideální podlahu lze považovat korek, linoleum, PVC, snadno čistitelný koberec. Zkrátka podlahové krytiny, které nebude časem problém vyměnit za nové. Zohlednit musíme měkkost, teplo, bezpečí, údržbu i vzhled. Právě malé děti tráví na podlaze mnoho času.

Nábytek a bezpečí

Nábytek by měl být v dětském pokoji praktický a všestranný. Měl by skýtat prostor pro lenošení, hraní i učení. Volze kvalitní a odolné materiály a nábytek, jež disponuje dostatkem úložných prostor. Mimo to, že by měl být plně funkční, je potřeba hledět na to, aby byl i bezpečný. Nebezpečí skýtají u nejmenších ostré hrany nábytku a nezačištěné. Máte-li již nábytek koupený a nesplňuje vaše představy o bezpečí, nevěšte hlavu. Pořídit se dají bezpečností prvky – lišty a ochrany na rohy, protiskluzové podložky, zábrany do dveří apod.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*