Chcete mít oázu klidu? Pořiďte si na zahradu jezírko!

Jezírko na zahradě

Pokud máte to štěstí a máte doma zahradu, není nic hezčího, než během letních měsíců pozorovat rybičky na hladině. Pokuse se si na zahrádce vyrobit oázu klidu a postavte si jezírko. Výběr místa je velmi důležitý, na jezírko by mělo svítit sluníčko a nemělo by být zakryté stromy, i z toho důvodu, že jezírko budete muset nějakým způsobem udržovat. Než začnete stavět, vyznačte si tvar jezírka, a rozmyslete si hloubku, pak už přijde na řadu bagr, předpokládáme, že ručně se vám do toho chtít nebude. Jaký materiál na jezírko můžete použít:

  • Plastovou nádrž
  • Folii

Folie vybírejte ověřené kvality a stejně tak plastové nádrže, bude potřebovat ještě spoustu jiného stavebního materiálu jako je písek a kamínky. Hloubka jezírka by měla být alespoň jeden metr, z toho důvodu, aby voda v zimě nezamrzla. Když si rozmyslíte, zda bude jezírko jen okrasné nebo koupací, je třeba podle toho vybírat filtrační zařízení. Jezírko můžete vylepšit vodotrysky, případně vodopády. Až bude jezírko zabydlené a nějakou dobu bude fungovat, budete tak mít na zahradě úžasný ekosystém.

Jaké vybrat rybičky?

Mezi nejoblíbenější rybičky, které najdeme v zahradních jezírcích, jsou Karásci zlatí a Koi kapři, seženete je buď od chovatelů nebo případně v nějakém zverimexu. Do 15 cm dorůstá zase Ouklej obecná, zbarvená do stříbrna a zdržující se v hejnech v horních vrstvách hladiny. Do jezírka se dají pořídit i jeseteři, nicméně cena není tak příznivá, jako u již zmíněných rybiček. Poté by vás ztráta těchto úchvatných ryb mohla mrzet. Velmi praktickou rybičkou pro vaše jezírko může být ostroretka stěhovavá, která se živí řasami, takže vám pomáhá vaše jezírko udržovat čisté.

Flora v jezírku je také důležitá

Rostliny v jezírku také plní důležitou funkci, zbavují vodu nebezpečných dusičnanů. A v neposlední řadě, když se podíváte na přírodní jezera, také tam najdete bohatou floru. Rostliny odčerpávají z vody živiny a tím brání vzniku řas a také plní funkci zásoby kyslíku. Které rostlinky tedy můžete pořídit:

  • Blatouch
  • Kosatec
  • Leknín
  • Orobinec

Kytiček je samozřejmě nespočet druhů, zaleží na vás, které vyberete. Některé rostliny se vám budou ukazovat v krásných barvách, některé zůstanou zelené. Při výběru rostlin se také zaměřte na to, které rostou nad vodní hladinou, které plavou na hladině a jsou takové, které rostou pod hladinou. Můžete se na informace inspirovat u zkušenějších lidí, které jezírko baví a mají přehled a zkušenosti.