Když kupujete byt aneb časté triky realiťáků

Realitní makléř pronajímá byt
Realitní makléř uzavřel smlouvu

Pořízení vlastního bydlení je vždy relativně dost velká investice, ať už jde o družstevní byt v okresním městě nebo rovnou rodinný domek na periferii Prahy. Cílem realitních makléřů je dobře prodat, a pokud možno co nejrychleji. Nejde o žádného vašeho spojence, často je to spíš hodně mazaný obchodník. Jak mu nesednout na lep a nenechat se vmanipulovat do něčeho, čeho byste později litovali?

Nabídka, který je spíš lákadlem a fikcí

Voláte na inzerát, jehož zveřejnění je k dnešnímu datu. Zajímáte se o další podrobnosti, byt se vám líbí a chtěli byste si dohodnout prohlídku. Ale pozor, už je prodáno, lukrativní nemovitost je zadaná a realitní agent vám nabídne obratem něco jiného. Samozřejmě, že tady něco nehraje, jde v mnoha případech jen o reklamní trik. Půjdete totiž na prohlídku tam, kam jste vlastně vůbec původně nechtěli a stačí už pak jen málo, abyste se nechali chytit do pasti. Někteří zajdou ještě dál a inzerát zkrátka ukradnou, ačkoliv majitel bytu nechce být kontaktován ze strany RK. Pro kupujícího jde pak o velké riziko. A jaké další podrazy na nás mohou čekat?

  1. Inzerát, co neříká úplnou pravdu. Špatná výměra, informace ohledně občanské vybavenosti v místě nesedí, náklady spojené s provozem bytu také ne. To vše ale zjistíte až posléze. Nebojte se proto zeptat přímo majitele, sousedů nebo správce domu na to, co vás zajímá.
  2. Majitel se nemohl dostavit. Ale to je celé špatně. Na smlouvě nesmí chybět ani jeho podpis, jde přeci o nemovitost, kterou prodává on – realitní kancelář pouze zastupuje. Skutečně jde o výhradního vlastníka? A proč vlastně nemůže být majitel přítomen na domluvené prohlídce?
  3. Provize. Kolik bude činit, za jaké služby se platí. Zjistěte si vše podstatné, veškeré náležitosti by měla upravovat příslušná smlouva. Pokud jde o nájem, provize je zpravidla v hodnotě jednoho měsíčního nájmu. Realitka musí uvést cenu za své služby včetně DPH a poplatků.
  4. Vážný zájem má spoustu lidí, tak neváhejte! Typický laciný trik, kterým chce prodávající přesvědčit k okamžité koupi. Lépe, než přesvědčit bychom měli říci vmanipulovat. Když je tolik zájemců o byt, proč jej chce tak vehementně nabízet zrovna vám? Není to spodivem?

V neposlední řadě je velmi důležité také to, kde budou uschovány peníze. Zde říkáme rovnou a zcela bez okolků, realitní kanceláři úschovu rozhodně nesvěřujte – vyberte si jednoho z dvojice advokát/notář. Možná se zprvu zdá, že něco ušetříte, ale opak může být pravdou. Není zde totiž žádná garance, ať už od pojišťovny nebo státu. Peníze jen tak uložené na účtu realitky mohou zmizet doslova v nenávratnu.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*