Jak vyčistit od vodního kamene toaletu

WC - toaleta a vodní kámen

Čištění a úklid nejmenších místnůstek v domácnosti bývá tím největším hororem pro řadu lidí. Trápí-li vás v domácnosti a nejen na toaletě vodní kámen, rez, bakterie a další nečistoty, pak jsou následující řádky určeny právě vám. Jako u všech čisticích prací je i u úklidu toalety nejlépe začít hezky po pořádku – tedy shora.

V případě toalety platí, že nejlépe se bude čistit, když se úklidu této místnůstky budeme věnovat pravidelně. Je tedy lépe vodnímu kameni předcházet pravidelným úklidem, ale co dělat, jestliže to došlo tak daleko, že se v míse kámen usadil a hyzdí vzhled toalety?

Boj s vodním kamenem v toaletě

Na vodní kámen existuje nespočet prostředků, ale ne všechny jsou účinné. Mnohdy je potřeba postup i několikrát opakovat než se usazených nečistot zbavíme. Do mísy nasypeme přibližně půl sáčku kuchyňské soli a necháme půl hodiny působit. Poté toaletu záchodovou štětkou pořádně vydrhneme. Vodní kámen a nečistoty usazené na dně vodního rezervoáru se rozpustí. Jestliže je obtížné se nečistot zbavit, postup i několikrát opakujeme. Podobný účinek má také ocet či Cola Cola. Ovšem je nutné nejdříve vodním zvonem vyšplouchat vodu z toalety do trubky odpadu, aby nebyla tekutina příliš naředěná vodou – účinek by byl slabý.

Sůl, ocet nebo Coca Cola

Zatímco necháme sůl či ocet, případně Coca Colu působit v míse toalety, vyčistíme si hezky shora celé WC. Jestliže vám doma zbyla nádobka od čisticího gelu, která je zahnutá tak, aby se dalo aplikovat čisticí prostředek pod límec toalety, nalijte do ní solný nebo octový roztok a snažte se dostat i pod límec toalety. Možná si řeknete, proč tak vyvádět, když je možné, v obchodě koupit SAVO a toaletu snadno vyčistit. Ano, působí sice jako bělidlo, ale současně naleptává keramiku. V těchto pórech se poté usazuje močovina a bílá toaleta pak nelibě páchne. Chcete-li už nakupovat čisticí přípravky hotové, pak volte takové, které jsou na bázi kyseliny octové, citronové, mravenčí nebo fosforečné.

Zatímco nám sůl nebo jiný přípravek naleptává vodní kámen v celé toaletě, vyčistíme ji shora. A protože toaletu není potřeba umývat půl hodiny, můžeme se pustit do drhnutí kachliček okolo toalety. Přeci jen, když jde na toaletu muž, většinou si nesedá a močí ve stoje, což tu a tam stříkne moč do okolí. Vydrhněte proto i spárování a kachličky saponátem, horkou vodou a kartáčem.

Další tipy na vyčištění toalety

Neméně zajímavým tipem na vyčištění toalety je i použití tablet pro čištění umělého chrupu – internetové diskuze jsou bohaté a plné zajímavých rad. Výtečně působí také pasta vyrobená z octu a sody. Tuto šumivou pastu lze použít nejen na toaletu, ale i baterie, kolem vany a všude tam, kde se nachází vodní kámen a nečistoty. Nechává se působit přes noc.

Čištění WC štětky

Rozhodně by se nemělo zapomínat na tento důležitý úkon. V ideálním případě se doporučuje kupovat pravidelně novou štětku do toalety. Pokud však nemáte nic levného, ale nějaký drahý dekorativní kousek, stačí do WC mísy nalít opět roztok z octu či trochu přípravku Domestos a nechat štětku nějakou dobu ponořenou, spláchnout a pod proudem vody ji pořádně vymáchat. Postup klidně i 2x až 3x opakovat, dokud nebude čistá.

1 Comment on Jak vyčistit od vodního kamene toaletu

  1. Olčo, to vypadá hodně dobře 🙂 Bych neřekla, že i něco takového existuje 🙂 Myslím, že by to právě fungovat mohlo, jelikož u tablety (která je součástí toho kartáče) je napsané, že odstraňuje i vodní kámen. Přemýšlím, že vyzkouším 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*