Rady a tipy – Jak vybrat dveře do interiéru

Výběr dveří - ilustrační obrázek

Interiérové dveře nejsou jen praktickým, ale i plně funkčním vybavením domácnosti, mnohdy i nepřehlédnutelný interiérový prvek. Při jejich výběru je vhodné zaměřit se na několik kritérií. Před samotným nákupem dveří se musíme rozhodnout pro variantu, zda posunovací či otevírací a určení levých nebo pravých. Mimo jiné hraje důležitou roli i dveřní výplň a další drobnosti, které nás v rychlosti nenapadnou. Pojďme se tedy společně podívat, na co je potřeba se zaměřit.

Vhodný typ dveří

Ať už vybereme jakékoliv dveře, všechny mají nějaké výhody. Jejich výběr závisí především na velikosti prostoru, který máme pro jejich otevírání k dispozici. Klasické otevírací dveře můžeme v našich domácnostech vídat nejběžněji, ale musíme počítat i s prostorem po jejich otevření. Naproti tomu existují i dveře posuvné, kterých je rovněž (aby to nebylo tak snadné) několik druhů.

Mohou být buď posuvné podél stěny, nebo posuvné do pouzdra. Ty, které se posunují podél stěn, vyžadují prostor pouze v místě podél zdi, kde se dveře vysunou. Posuvné do pouzdra šetří místo a jsou praktické, nicméně vyžadují stavební úpravy a sáhnout hlouběji do peněženky. Jakmile máme vybrán vhodný typ dveří, přejdeme k výběru dveřní výplně. Než tak učiníme, zastavíme se krátce ještě u jednotlivých typů dveří.

Otevírací dveře

U otevíracích dveří je rozhodující, na kterou stranu se budou otevírat. Bydlíme-li v  bytě s již osázenými zárubněmi, orientaci příliš neovlivníme. Ale je potřeba jí rozlišit. Nevyhovují-li nám tyto zárubně z různých důvodů, nezbývá než je demontovat. Podle způsobu orientace rozeznáváme dveře levé a pravé.

Posunovací dveře

Tady důležitou roli hraje rozhodnutí, zda se budou dveře posunovat po kolejnici podél zdi nebo se ukryjí do pouzdra. Následně zvolíme i vhodný materiál. I u těchto dveří je důležité zvolit směr posouvání. Posunovací dveře vybíráme jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Dveře jednokřídlé se hodí spíš do menších vchodů, naopak dveře dvoukřídlé zase do širších vstupů. U dvoukřídlých dveří se nabízí i možnost, zda se budou obě jejich části otevírat souběžně či nikoliv.

Dveřní výplň

Dveřní výplň závisí na tom, kde chceme dveře umisťovat. Výplň má různou odolnost, tudíž musíme vzít v potaz i vlivy, kterým dveře vystavíme. Vybírat lze mezi masívem, laminátem, dýhou nebo sklem. Skleněných výplní není dnes už nutné se obávat (vyrábějí se ze speciálního skla a existují folie, které sklo drží pohromadě, kdyby se přeci jen rozbily). Ovšem jiné se hodí například do ložnice, dětského pokoje, koupelny či obýváku. Sklo může být matné, čiré, mléčné, ale i s různými vzory. Máme-li domácí mazlíčky nebo malé děti, které běhají po domě, musíme zvážit i tento fakt, protože u méně odolných materiálů snadno dojde k poškození.

Dveře od prodejce či přímo od výrobce?

Při výběru interiérových dveří se můžeme rozhodnout, zda vyrazíme přímo někde do prodejny nebo kontaktujeme rovnou výrobce, kde je možné vybrat si dveře nejen přesně na míru, ale i design. Ne vždy najdeme v obchodě dveře značka ideál.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*