Skandinávský styl bydlení – útulný, solidní a dlouhověký

Skandinávský styl bydlení

Tento mnohými velmi oblíbený styl čerpal původně inspiraci z rokoka a neoklasicismu. Starodávný nábytek vyroben ze světlého dřeva či bíle natřený výtečně doplní i moderní bytové prvky.

Typickým charakteristickým rysem tohoto stylu je světlé dřevo, prosvětlená a přátelská atmosféra, jež vzdoruje zdlouhavému zimnímu období a krátkému létu. Ať už je nábytek natřený nebo mořený, má vždy světlou barvu a nepůsobí v žádném případě neohrabaně, ale naopak lehce a elegantně. Jen velmi těžko se odhaduje věk jednotlivých kusů nábytku, jelikož vypadá stále bezčasově a solidně. Pořídit se dnes dá však i imitace tohoto nábytku, což vyjde patrně mnohem levněji než investice do starožitností.

Stěny a podlahy

Pro tento styl jsou typické i světlé tapety nebo jsou zdi světle vymalovány. V kurzu jsou barvy jako je sněhobílá, champagne, bílá káva, krémová, mléčná nebo smetanová. Podlahy jsou většinou dřevěné doplněny měkkými velurovými koberci, které navozují atmosféru tepla rodinného krbu. Pro položení podlahy se nejčastěji využívá rovněž světlého dřeva: javor, bělený dub či jasan. Nemáte-li v plánu měnit stávající podlahové krytiny, tvořte s tím, co momentálně máte. Na tmavší podlahu umístěte kožešiny či světlé koberečky. Můžete zkusit podlahu natřít bílou barvou. Celoplošný koberec je nežádoucí.

Kombinujte s modernou

Skandinávský styl je celkově mimořádně komfortní a usedle pohodlný. Pro tento styl je typický dotek přírody. Je nejen elegantní, ale i nenásilný a originální. Umí být strohý, syrový, ale také moderní, hřejivý a dekorativní. Není tedy divu, že si získává stále více příznivců. Zásluhu na jeho stoupající popularitě lze částečně přičíst i švédskému nábytkářskému řetězci, ten patrně jako první představil tento styl českému publiku. Hlavními aspekty skandinávského stylu jsou skromnost a spjatost s matkou přírodou, proto nechybí v takto zařízených domácnostech přírodní materiály, jako jsou tkaniny, dřevo, kameny a další dary přírody, ale i kov. Samozřejmostí jsou i kytky či větévky.

Tento podmanivý styl, který si člověk ihned zamiluje lze označit bez nadsázky za nestárnoucí. Poznat se dá rovněž poctivým řemeslným zpracováním. Výhodou tohoto stylu je možnost kombinovat s dnešními moderními prvky. Snad i právě proto se tento styl tolik uchytil. Střízlivé barvy, uhlazený vzhled, čisté linie, praktičnost a funkčnost charakterizují nábytek inspirovaný severem.

Výborný do malých domácností

Tvrdí se, že světlé barvy opticky zvětšují a rozšiřují. To platí nejen u oblékání, ale i zařizování interiérů. Zvlášť tedy těch malých. Světlé barvy nejsou však jediným důvodem, proč si domácnost vybavit právě v tomto stylu. Skandinávský nábytek má nejen perfektní design, ale je i plně multifunkční. Odměnou je komfortní nábytek, který navíc splní svůj účel.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*