Seznam nejoblíbenějších stylů bydlení

Seznam nejoblíbenějších stylů bydlení - ilustrační foto

Dnes je možné setkat se s mnoha různými styly bydlení. Každý interiér vypovídá něco o lidech, jež daný prostor obývají. Někdo dává přednost moderním materiálům, další pak nostalgii v podobě renovovaného nábytku s patinou, jiný se zakoukal do retro stylu či útulného skandinávského stylu, zapomenout nesmíme na surový leč okouzlující industriální styl nebo pohádkový steampunk. V případě, že se vám líbí od každého něco lze zkombinovat i více stylů dohromady, tento krok už vyžaduje estetické cítění, nicméně fantazii se meze nekladou a důležité je, aby se člověk cítil doma dobře. Dnes si popíšeme čtyři nejoblíbenější styly bydlení.

Retro styl

Retro styl - fotoRetro styl může mít mnoho podob. Záleží, kterými lety se člověk nechá inspirovat. I dnešní moderní nábytek se nechává inspirovat 50 až 80. léty, takže lze bezvadně začlenit i do moderního interiéru. Pro tento styl jsou typické geometrické tvary, syté barvy a hippie květinové vzory. Pro Evropu je retro spojováno spíše s komunismem: velké obývací stěny, dýhovaný nábytek, mohutné sedací soupravy, plechové kuchyňské linky, vzorované tapety. Naproti tomu Americké retro se vyznačuje koženým nábytkem, chromovanými doplňky, plakáty, zaoblenými tvary elektrospotřebičů, cedulky na zdech, černobílé dlaždice apod. Nicméně retro značí něco minulého, bývalého.

Dnešní retro styl je spíš taková napodobenina a připomínka toho, co bylo. Do interiéru se začleňují jen některé prvky. I retro nábytek spíš připomíná něco mezi vintage, skandinávským stylem a modernou. Ovšem za zmínku stojí elektrospotřebiče, které mají nevšední provedení, připomínající právě tyto léta. Ať už barvou či designem. Jestliže se vám retro líbí, pak není problém zakomponovat jej do moderně či jinak laděného interiéru.

Vintage styl

I vintage styl je inspirován dřívější dobou. Nicméně retro je spíš městský styl bydlení, kde se tolik nehledí na estetickou stránku. Samozřejmě i retro má svá pravidla, ale vintage je naprosto útulný, úhledný, vymazlený venkovský styl bydlení, kde nechybí přírodní materiály, nábytek s duší (často nábytek s patinou), tlumené barvy. Vintage má s retro stylem mnoho společného, ale nenajdete v něm umakart, plasty a jiné umělé materiály. Nicméně spojení těchto dvou stylů je velmi plodné. Vintage přináší člověku opravdový pocit domova. Může být veselý až bláznivý, ale i vysoce elegantní či minimalistický.

Industriální styl bydlení

Industriální styl je rovněž velmi oblíben. Opět připomíná tak trochu od každého něco. Je surový, přitom ohromující a útulný. Je nerozlučně spojen se zrodem loftů – bytů zbudovaných z bývalých továren, které se objevily prvně v 60. letech 20. století v New Yorku. Vyznačuje se například kovovými skřínkami, které připomínají skřínky šaten, cihlami v interiéru, odhaleným potrubím apod. Právě proto se tento styl těší nemalé popularitě především mezi architekty, kteří zde mohou pustit uzdu fantazii a pracovat s mnoha neobvyklými prvky.

Pohádkový steampunk

Tento styl patří k velmi nevšedním, zato propracovaným a extravagantním. Milovat jej budou nadšenci scifi a fantasy. Steampunk kombinuje eleganci z doby viktoriánské Anglie a průmyslové prostředí, ale od industriálního se liší tím, že je více pohádkový. Interiér zařízen v tomto stylu je jako vystřižený z knih Julese Verna. Patří sem vzducholodě, ponorky a různé parní přístroje. V takto zařízeném interiéru máte dojem, že jste cestovatel času a ocitli jste se v době parních přístrojů a fantazii lidí o daleké budoucnosti se všemi zvláštnostmi a výstřednostmi. I tento styl se dá kombinovat, například s klasickým industriálním, kde nezapomenete na extravagantní dekorace steampunk.

1 Comment on Seznam nejoblíbenějších stylů bydlení

  1. Zrovna nedávno jsme kupovali tady – https://www.eurobydleni.cz/ byt a teď nás čeká ta složitější věc a to ho zařídit. Docela se mi líbí vintage styl, ale také retro styl. Tak váhám mezi těmito dvěma styl. Možná víc mě to táhne asi k vintage stylu. Jen tedy co jsem koukala, tak ceny nejsou moc přijatelné.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*