Jak a kdy sázet a pěstovat růže

Kytice růží
Jak pěstovat růže

Jsou ozdobou každé zahrady, na venkově nebo periferii měst se jim daří opravdu náramně a pro majitele jsou celé léto obrovskou pýchou. S růžemi je sice poměrně dost práce, ale trpělivost v tomto ohledu zaručuje úspěch. Potřebují spoustu slunce, stejně jako dobře propustnou zeminu, nesmí jim zbytečně stínit řádný větší strom a bez pravidelného hnojení a zálivky to určit nepůjde. Správný výběr místa je klíčový, musíte totiž myslet do budoucna – když se růže ujmou, budou tu ještě za pár let a samozřejmě o poznání vyšší. Budou mít dost prostoru pro takový rozvoj?

Stovky možností, vybrat si můžete nejen podle barvy

Bohatý květ, netradiční barevná kombinace nebo omamná vůně. Růže v našich zahradách umí nabídnout desítky a stovky zajímavých variant, ze kterých doslova až oči přecházejí. Existují popínavé růže, které se skvěle hodí pro altány a pergoly, miniaturní varianty pro skalky, ale také klasické růže pro záhony. Nejvhodnější čas pro výsadbu je obecně na podzim, s kořenovým balem ale můžeme během celé (vegetační) sezony – a vlastně i tehdy, když zrovna naplno kvetou. Výjimkou jsou stromkové růže, jež se nejlépe ujmou při vysazení na jaře. Co ještě je třeba si ohlídat, abychom s výsadbou uspěli?

  • Ideální je vzdušné místo plné slunce. Růže je královnou, které se nebude dařit někde v koutě.
  • Pokud jde o půdu, hlinitopísčitá a propustná bude nejlepší, udržujte nejlépe mírnou vlhkost.
  • Prudký proud vody, co polije i listy, je nejhorší varianta. Radši zalévejte pomalu a delší dobu.
  • Živiny aneb chlévská mrva, speciální hnojivo z obchodu, ale i dostatek dobrého kompostu.

Podobně jako u jiných rostlin nebo stromků, i tady musíme na začátku jara prořezávat. Suché nebo dokonce poškozené výhony půjdou pryč v první řadě, takzvané plané výhony zase berou růži zbytečnou energii a musíme je odstranit také. V létě si pohlídejte plevel, který váže spoustu vody a živin a pozor také na mšice a jiné škůdce – těch se elegantně a bez využití chemie zbavíte výluhem z listů rajčat nebo přesličky. Pomůže i obyčejná mýdlová voda.

Levandule je parťákem do nepohody pro každou růži

Mšicím nevoní ani levandule, takže jich několik můžete zasadit kousek od záhonu, rozhodně se do společnosti růží hodí. Suché nebo zažloutlé lístky se musí odstranit, během horkých letních dnů se nemusíme bát ani častější zálivky – zvláště starší růže ji s radostí přijmou. S koncem léta by pak měla být porce vody stále menší, nicméně před prvními slabšími mrazy je třeba stále zalévat, jinak růže během nastávající zimy zažije delší období sucha. Na zimu si zaslouží přikrýt chvojím, a to zejména pokud teplota klesne pod hranici mínus deseti stupňů Celsia. Toto doporučení platí i pro pnoucí růže, které jsou oficiálně mrazuvzdorné. Přikrývka jim udělá dobře v každém případě…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*