Jak vybrat zahradní nábytek

Ukázka zahradního nábytku
Ukázka zahradního nábytku

Zahradní nábytek je důležitou součástí každé zahrádky, ať už menší či větší. Každopádně jde o nábytek, jenž by měl odolávat rozmarům počasí. Jeho výběr podřizujeme tomu, zda bude součástí nějakého přístřešku (kryté terasy, altánu) nebo stát volně bez jakéhokoliv krytí.

Co promyslet před zřízením zahradního posezení

  • Zahradní nábytek vybíráme také podle toho, kolik osob jej bude zhruba používat. Pokud se už nemůžete dočkat grilovací sezóny a pořádáte často „garden party“ či jiné zahradní akce a posezení, bude zapotřebí počítat s větším množstvím sedacího nábytku včetně odpovídacího stolu. Zde se hodí lavice, židle.
  • Ovšem pokud upřednostňujete spíše klid a polední relaxaci, pak vás nadchnou polohovací křesla a servírovací stolek, kde si pohodlně odložíte oblíbenou knížku a osvěžující nápoj. Mnohdy není od věci pořídit si jak party posezení, tak opalovací lehátka či polohovací křesla. Na výběr je dnes celá škála materiálu i designu. Vše jde krásně sladit dohromady.
  • Mimo nábytku nezapomínejte také na doplňky, jako houpačky, slunečníky. Zprostředkují nejen příjemný stín, když na sluníčku nebudete již moci vydržet, ale i zábavu. Zvlášť máte-li děti. K hitům patří houpací lehátko nebo vajíčko – elegantně zavěšené na železné konstrukci s přístřeškem. Využít se dá dokonce i v interiéru (například v zimní zahradě, hale nebo obýváku zařízeném v industriálním stylu).
  • Vhodně zvolený materiál rozhodne o tom, jak dlouho vám zahradní nábytek vydrží. Zvažte také umístění nábytku. Zda budete posezení dělat někde v blízkosti domu nebo dál od něj. Každému vyhovuje něco jiného. Jestliže budete posezení zřizovat dál od domu, abyste nerušili sousedy nebo spící děti v domě, pak popřemýšlejte také nad zahradní kuchyňkou, ať nemusíte běhat stále sem a tam. Mimo jiné bude vhodné pořídit i zahradní nádobí: pohárky, talířky, příbory.

Nejčastěji používané materiály

Plastový nábytek – lze pořídit poměrně levně a dost vydrží. Ovšem jen za předpokladu, že jej na zimu dobře uskladníte. Je lehoučký, tudíž se snadno přemisťuje.

Přírodní materiály – patří sem ratan, kámen a dřevo. Přírodní materiály vypadají nejlépe a mají dlouhou životnost. I z ekologického hlediska jsou mnohem praktičtější. Ovšem takový dřevěný nábytek vyžaduje pravidelnou péči, protože je náchylný na vlhkost.

Kovový nábytek – je hezký, odolný a oblíbený. Nezřídka se kombinuje kov a dřevo, případně kov a sklo. Bývá často v romantickém stylu a lidé si tento typ nábytku pořizují i na balkony. Snese i náročnější podmínky a nevyžaduje přílišnou péči.

Ať už si koupíte jakýkoliv nábytek, nezapomínejte si pořídit k němu i krycí plachtu, která jej ochrání před počasím, a v zimě nábytek dobře uskladněte, případně rovněž přikryjte, přestože bude stát pod přístřeškem. Péče o zahradní nábytek se vám vrátí tím, že vám vydrží dlouho sloužit.