Léto a jeho úskalí – posilte svou imunitu, ať vám nezhatí dovolenou

Letní aktivity

Všichni se už radujeme z krásného počasí a ani trochu nás nemrzí, že zima je konečně za námi. Jenže v té euforii si řada z nás neuvědomuje, že i léto přináší svá úskalí. Jednak může dojít k přehřátí organismu a úpal či úžeh na sebe nenechá čekat. Mimo jiné je zapotřebí posilovat imunitu i během léta, nejen v zimních měsících. Oslabená imunita nás zradí právě v tom nejméně očekávaném období, slunečném pařáku. Většinou zrovna těsně před zaslouženou a tolik vytouženou letní dovolenou.

Právě dovolená prověří, jak jsme na tom s obranyschopností těla. Léto je plné dobrodružství, ale všeho moc škodí. Pobyt v cizím prostředí, klimatizace a změny teplot, pobyt ve studené vodě, cestování a únava – to vše je nápor na imunitní systém, který se tímto oslabuje. Ačkoliv jsou letní noci většinou mnohdy tropické, nemusí tak tomu být vždy. Pak stačí párty, konzumace alkoholu a situace s počasím se podcení, to vše dá našemu tělu pořádně zabrat. Není divu, že při takto zkoušené obranyschopnosti se zrovna ve chvíli volna objeví škrábání v krku, chřipka či zánět nosohltanu. A to i navzdory tomu, že během celého roku byl člověk docela fit.

Jak posílit imunitu?

Proto je velmi důležité dbát o svou imunitu nejen vitamíny, správnou životosprávou, ovocem, zeleninou, ale i otužováním. Nezřídka si lidé přibalují do cestovní lékárničky i Wobenzym – enzymový lék, jež pomáhá zrychlit i ulehčit průběh nechtěného onemocnění. Dalším problémem, který potrápí ženy, jsou mykózy, výtoky, svědění. I zde je potřeba zapracovat na posílení imunity včetně prevence. Chcete-li si užít bezstarostnou dovolenou, je potřeba předem myslet na všechny tyto nástrahy, které sebou léto přináší – připravenému štěstí přeje. Pokud chcete dovádět ve vodě, navštěvovat hrady a zámky, absolvovat pěší túru a podnikat řadu dalších letních aktivit, pak rozhodně nepodceňujte imunitu.

Hýbejte se

Pravidelný pohyb posiluje kardiovaskulární činnost a pomáhá dotyčného udržet se v kondici. Přináší to nejen pěknější postavu, ale rozhodně lepší fyzičku a pevnější zdraví. Budete-li mít možnost, pohybu se rozhodně nebraňte. Ať už jde o běh, jízdu na koloběžce, kolečkových bruslích, plavání. Zkrátka cokoliv, jen se pravidelně hýbejte.

Jezte zdravě

Imunitu posílíte i tím, že nebudete organismus zatěžovat tučnými a smaženými jídly. Zařaďte do svého jídelníčku takové potraviny, které podpoří vaši imunitu: ovoce, zelenina, ryby, houby, ořechy a semínka, mořské i sladkovodní řasy, bylinky. A čas od času nezapomínejte na očistu těla.

Vitamín B

Všude se uvádí, jak důležitý je vitamín C, to je bezesporu pravda, ale neméně důležitý je i vitamín B, který je klíčový pro správné fungování metabolismu, funkci mozku a zdravý nervový systém. Myslete na příjem tohoto vitamínu, který naleznete v obilninách, luštěninách, kvasnicích, rybách, mléčných výrobcích.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*