Stará kamenná stavba má své kouzlo

Starší kamenný dům
Starší kamenný dům - ilustrační obrázek

Pyšníte se starým domem a nedáte na něj dopustit? Jistě to má své kouzlo, když bydlíte v domě, které vyrůstalo několik generací. Pokud máte hodně starý dům, jistě by bylo zajímavé, si v matrikách zjistit, pokud to nevíte, kdo v domě žil, kdo se tam narodil či zemřel. Staré kamenné domy mají výdrž, jako hrad, ale chce to nějakou údržbu. Jak se tedy postarat o takový skvost, jakým je například dům z 19. Století? Pokud v nějakém takovém bydlíte, určitě jste zjistili, že náklady na energie jsou poměrně vysoké. Takový dům snadno vychladne. Co tedy s tím?

Co najdeme ve starém domě?

Kromě pokladů na půdě často najdeme v domě plíseň a vlhkost. Je to dáno tím, že tyhle staré domy mají minimální tepelně izolační vlastnosti a velmi dobrou akumulační schopnost, to znamená, že stěny dobře pohltí vzduch, tedy v zimě uvnitř máte zimu a v létě teplo. Na druhou stranu, pokud máte hodně silné obvodové zdivo, ve velkých vedrech je uvnitř docela příjemně.

Jakou izolaci použít

Není lehké vymyslet tu správnou variantu vzhledem k vlastnostem stavby. Teplo z vnitřního vzduchu se bude akumulovat do stěny, nebude utíkat přes zateplovací systém a vnitřní klima a tepelná pohoda v domě se několika násobně zvětší a hlavně se zateplení projeví až na 60 % úsporách nákladů za vytápění. Jak se tedy popasovat s problémy starých staveb:

  • odvlhčení
  • hydroizolace

Když se vám povede odvlhčit dům a případně ještě vyměnit například okna za plastová, ještě nemáte vyhráno, plíseň se totiž může objevit znova a to z toho důvodu, že ještě více utěsníte dům. Je důležité zateplit starý dům a to tak, aby bylo zajištěno, že bude docházet k propouštění vodní páry. Při zateplení se nedoporučuje používat polystyren, ale můžete využít:

  • Foukanou drcenou celulózu
  • Minerální vlnu
  • Dřevovláknité desky

Pro dosažení dobrých energetických vlastností domu jako celku závisí nejen na obvodových stěnách. Je nutno splnit doporučené hodnoty tepelné izolace i u ostatních konstrukcí. To znamená do podkroví nebo střechy vložit alespoň 26 až 30 cm tepelné izolace, do podlah kolem 10 cm, odizolovat nevytápěné místnosti uvnitř domu atd. Dnes rostou náklady na vytápění, opatření ve stavbě, které nyní provedete, budou mít dlouhodobou životnost, několikrát další, než například životnost kotle.

Zateplování střechy na půdě
Zateplování podkroví – střechy

Co musíte udělat před zateplením

Před zateplením je důležité odstranit veškerou vlhkost. V případě, že toto vše máte za sebou, můžete přistoupit k samotnému zateplení fasády. Můžete se obrátit na firmy, které zateplení u starých domů provádějí a mají velmi dobré zkušenosti. Aby docházelo k co nejmenším únikům tepla, je dobré zateplit stropy a podlahy, nejvíce tepla nám utíká nahoru, tedy přes strop pryč. Máte již takovou rekonstrukci za sebou, nebo vás to teprve čeká a jaké máte zkušenosti?