Jak na pěstování draceny

Dracena překrásná palma - ilustrační foto

Draceny patří mezi oblíbené palmy, které můžete pěstovat i ve svém interiéru. Na péči jsou poměrně nenáročné a když se o ně budete dobře starat, odmění vás velkým vzrůstem. Některé z nich mohou dorůst výšky až dvou metrů. Latinským názvem se dracena označuje jako dracaena marginata. V češtině se jí naopak přezdívá dracéna nebo dračinec. Pokud si doma chcete vytvořit oázu klidu a vytvořit si prostředí s esencí exotiky, je pro vás dracena ideální. Hodí se i pro všechny laiky a amatérské pěstitele.

Překrásná palma až z Madagaskaru

Dracena se přirozeně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Asie a Afriky, odkud se dostala až do našich pokojů. Draceny jsou dostupné v desítkách druhů a vy si tak snadno vyberete ten, který se vám líbí. Zakoupíte ji v každém zahradnictví i ve většině hobby marketů.

Za vzrostlou rostlinu si připlatíte. Pokud se vám ale nechce za dracenu utrácet, můžete ji koupit malou a počkat, až vám vyroste. Bujným růstem vás odmění během několika měsíců.

Vytvořte ideální podmínky pro pěstování draceny

Když si dračinec přinesete domů, měli byste ho přesadit. Volte běžný rašelinový substrát. V obchodech též zakoupíte i speciální zeminu určenou přímo pro palmy a dračenky. Substrát by měl být bohatý na humus, který rostlině v prvních měsících zajistí dostatečnou výživu.

Poté se doporučuje ji během vegetačního období jednou týdně nebo jednou za 14 dní přihnojovat. Volit můžete hnojivo přímo pro draceny nebo univerzální hnojivo pro pokojové rostliny.

Dracena vám nejlépe poroste v polostínu. Má ráda světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu. Ostré sluneční paprsky totiž mohou spálit její listy. Abyste se vyhnuli usychání listů, měli byste dracenu pravidelně rosit.

Nezapomínejte ani na dostatečnou zálivku. Během vegetačního období udržujte zeminu stále vlhkou. Dracenu tedy zalévejte spíše častěji, ale pouze mírně. V zimě omezte zálivku i hnojení na minimum. Udržujte však stále vyšší vzdušnou vlhkost. Ideální jsou teploty okolo 20 °C. Když teplota v interiéru stoupne nad 25 °C nebo naopak klesne pod 15 °C, je to pro rostlinu nebezpečné.

Nenechte svou dracenu přerůst

Začínajícím pěstitelům se často stává, že jim dracena přeroste. Pokud se o ni dobře staráte, je rostlina schopná dorůst do výšky mezi 150 až 200 cm. Záleží také na jejím druhu. Častou neřestí dračinců je, že jak rostou, ztrácejí spodní listy. Vysoká rostlina má pak už jen dlouhý holí stonek a na konci pár listů.

Abyste vaše rostlina nepřerostla, zastřihněte ji. Stříhat můžete i dřevitý stonek. Protože se dracena rozmnožuje řízkováním z kmínku, dočkáte se odměny v podobě nových výhonů z místa zářezu. Odříznutý vršek můžete buď vsadit do substrátu, nebo ho nechat zakořenit ve sklenici s vodou.

1 Comment on Jak na pěstování draceny

  1. Dobrý den,
    Dracénku (Dracaena marginata) pěstuji více jak 30 let a rostlinami z jejich kmenových řízků zásobuji všechny své přátele. Za celou tu dobu mí vyrostla jedíná rostlinka s více jak jedním výhonkem.
    Jak dosáhnout rostlinek se dvěma a více výhonky (pupeny)? Resp. měl jsem i další rostlinku se dvěma pupeny, kde však druhý piupen svůj boj o další růst vzdal.
    Co dělám nesprávně?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*