Čím se řídit při zařizování malé kuchyně

Malá moderní kuchyň

Malá kuchyně bývá pro nejednoho projektanta docela tvrdý oříšek, natož pro laika. Plánujete-li bydlení v malém bytečku, kde není prostor pro velkou kuchyni, pak zajisté uvítáte naše rady a tipy, které jsme získali praxí, při vybavování vlastního bydlení. My už máme zařizování malé kuchyně za sebou, proto se rádi podělíme o užitečné postřehy. S našimi triky i malá kuchyňka bude dobře sloužit, získá lepší užitné vlastnosti a opticky se zvětší.

Světlé barvy a dostatek světla

Světlé barvy mají tu moc zvětšit opticky prostor, díky jejich použití lze nábytek i těsný interiér opticky zvětšit. Nejlepšího efektu docílíte jednolitou bílou barvou, stejně tak dobře však poslouží i krémová, béžová, světle žlutá, zelená či modrá v pastelovém odstínu. Milovníci loftového stylu mohou použít i světloučce šedou barvu.

Nablýskané plochy

Optického zvětšení dosáhneme i použitím lesklých ploch. V malinké kuchyni lze použít na podlahy, stěny, kuchyňská dvířka – lesklé, skleněné a zrcadlové efekty. Kachličky by měly mít hladkou a jednolitou strukturu. Pro posílení dojmu jednolitosti vřele doporučujeme spárování stejné barvy.

Co je malé – to je milé

V malé kuchyni omezte vzory na minimum, jelikož každý prvek rozbíjí celistvost prostoru a způsobuje jeho optické zmenšení. Chceme-li však oživit barevnou monotónnost, je ideálním řešením drobná a diskrétní dekorace. Například formou glazurového pásku, který je umístěn podél zdi mezi deskou a vrchními skřínkami. Vodorovné zdobení rovněž malý interiér opticky rozšíří.

V jednoduchosti je krása

V malé kuchyni by měl být pokud možno co nejjednodušší nábytek a vytvářet jednotné těleso. Vítané jsou bezpochyby úchytky v barvě čelních stran či dvířka otevíraná na zatlačení (což umožňuje úchyty zcela vypustit). Pro lepší proporci kuchyně a její oživení by spodní skříňky měly být výrazně hlubší oproti těm horním. Závěsný nábytek je možné zpestřit tak, že nahradíme čelní strany prosklenými.

Úložné prostory

  • V malé kuchyňce se počítá každý kousíček prostoru, proto je potřeba využít veškerý potenciál, jaký nábytek poskytuje. Mnohem lepším řešením než obvyklé objemné poličky jsou výsuvné skřínky, otočné a pojezdové poličky, díky čemuž je možné lepší ovládání i v malých prostorách. Jejich vysunutí umožňuje snadnější přístup a přehled uložených věcí.
  • Důležitý je jednak typ nábytku, ale i jeho umístění. Při možnosti vestavěných skřínek až ke stropu získáme dost prostoru k uchování málo používaných věcí v nejhornější horní části. Může jít o sváteční servis, formičky na cukroví apod.
  • Větší počet skřínek je samozřejmě praktickou záležitostí, ale ptejme se sami sebe – skutečně potřebujeme tolik místa? Vitríny namísto obvyklých skřínek nad deskou výrazně odlehčí horní část místnosti. Podobně jako otevřené prostory formou skřínky bez dvířek (pouze policová sestava) na kořenky, talířky atd. Čistá světlá zeď hned nad kuchyňskou pracovní deskou způsobí, že kuchyně bude vypadat větší. To jaký styl kuchyňské linky zvolíme, vychází i podle počtu osob v jedné domácnosti.

Malé spotřebiče

Místo v maličké kuchyni ušetří i výběr zmenšených modelů spotřebičů. Namísto myčky 60 cm je možné vybrat model 45 cm a stejně tak sporák se dá vybrat úzký. Jestliže bude domácnost obývat někdo „single“ postačí i malá automatická pračka na 3,5 kg.

Jídelní stůl

I jídelní stůl může mít mnoho podob. Namísto klasického stolu lze zvolit skládací nebo prodloužit okenní parapet, kde postavíme barové židle.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*