Jak uklidit rychle a efektivně

Čištění kuchyňské linky

Úklid našeho domova patří k nejméně oblíbené činnosti, určitě nám dáte zapravdu. Existuje snad jen hrstka hospodyněk, které tato práce opravdu baví, o chlapech raději nehovoře. Ti si raději přizvou úklidovou službu na pomoc, než aby se trápili mytím oken, vytíráním podlahy nebo čištěním trouby. Úklid domácnosti nemusí být však noční můrou, jestliže na něj půjdeme chytře.

Klíčovou roli při efektivním úklidu hraje důkladné rozvržení činností. Někdo začíná rád tím největším nepořádkem, pak už pokračuje lehčí práci, jiný naopak začne něčím snadným, protože jej těší, že jde úklid na první pohled vidět dřív. To, zda začnete tím nejhorším nebo si to necháte na konec, záleží jen na vás. Důležité je mít plán a toho se držet. V opačném případě budete lítat z jedné místnosti do druhé a úklid nebude brát konce.

Úklidové pomůcky a čisticí prostředky

Důležitou součást celého úklidu tvoří čisticí prostředky a pomůcky. Patří zde houbičky, hadry, gumové rukavice, drátěnky, prachovky a další. Zaměřte se nejen na kvalitní čisticí prostředky, ale i moderní technologie. Hadr na podlahu lehce zastoupí mop, s okny pomohou stěrky na teleskopické tyči, od věci nejsou i parní čističe. Zatímco leštíte okna, může za vás luxovat robotický vysavač. Pomocníků není nikdy dost a dnešní trh umožňuje vybírat z nepřeberného množství.

Správná strategie

K co nejefektivnějšímu úklidu vede pouze jedna cesta. Tím je rozplánovat si práci. Postupujte po jednotlivých místnostech a nepřeskakujte – zabralo by vám to mnoho času. Rovněž je vhodné nosit sebou koš nebo pytel na odpadky, pokud bydlíte v domě či větším bytě, ať nemusíte stále odbíhat. Do lavoru si připravte vždy předem čisticí prostředky pro danou místnost: leštěnku na nábytek, hadřík, leštěnku na sklo atd.

Příprava

Budete-li vědět předem, že je potřeba utřít prach z poliček, sundejte z nich nejdříve veškerý obsah. Co budete chtít umývat (skleničky, sošky, umyvatelnou dekoraci) naházejte do myčky nebo do dřezu s vodou. Police se vám budou lépe a rychleji utírat, dekoraci umístíte pak zpátky na již čisté police. Myslete také na květiny, umělé vysprchujte od prachu a živé alespoň postříkejte vodou z rozprašovače.

Jakmile se zbavíte prachu, přejděte na podlahy. Každé uklízení začínáme od shora a pokračuje k podlahám. Jestliže luxujete či vytíráte, odtáhněte si nejdříve nábytek (sedačku, skřínku) a bude-li to jen trochu možné, menší kousky nábytku odkliďte do jiné místnosti.

Kuchyně a koupelna nakonec

Ačkoliv se může zdát, že nejhorší místnost k úklidu je kuchyně, nemusí tomu tak být, pokud se jejímu úklidu věnujete pravidelně. Kuchyni a koupelnu si nechejte nakonec, protože právě tyto dvě místnosti se používají i během úklidu. Nebylo by moudré tam uklidit nejdříve a pak si to v závěru zopakovat.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*