Zelené vs. vegetační stěny v interiéru

Vegetační stěny - hodí se i do interiéru - ilustrační foto

Příroda má na člověka blahodárný vliv. Ať už se jdeme jen tak projít parkem či lesem, kolem řeky, jezírka, loukami a zahradami. Poslouchat šumění korun stromů, šplouchání vody, ptáčky cvrlikat. Je to zkrátka neskutečný balzám. Pravda je taková, že mnoho lidí žijící ve městech nemá tolik příležitostí načerpat energii skrze přírody, jako ti, kteří žijí na venkově. Proč si tedy kousek přírody nepřinést až do domu?

Teď nemáme na mysli květiny, dekorace z kamínků, větviček, mušliček a jiných darů přírody. Ty jsou bezesporu také vítané, ale řeč je o vegetační stěně. Dnes už snad ani neexistuje domácnost, kde není ani jedna kytka. Pokud tedy milujete přírodu a zeleň, pořiďte si vegetační stěnu – malou zahrádku do interiéru.

Vypadá krásně a čistí ovzduší

Nejenže vypadá úchvatně, ale zvlhčuje ovzduší, čistí od prachových částic, což ocení i domácnosti s alergiky. Zelená stěna působí i jako dobíječ energie a zbavuje lidi stresu. Může za to jednak zelená barva, která má uklidňující účinky, ale také samotný fakt, že se jedná o kousíček přírody.

Jaké plynou výhody hydroponního systému?

Každá rostlinka má vlastní prostor a kořínky se mezi sebou nesplétají. K pěstování nepotřebujete hlínu ani žádný jiný substrát – stačí pouze speciální vodní roztok. Tudíž se jedná o čistý styl péče rostliny. Plísně a mušky nemají nejmenší šanci, nedochází k mokvání či překyselení zeminy, protože tam žádná není. Rostlina volně dýchá a není potřeba ji přesazovat.

Jak to funguje?

Základem je umístění textilie do montovaných před – stěn. Dle svého umístění je tato stěna opatřena nerezovými lištami. Textilie je poté napuštěná živným roztokem, jenž vytéká ze zavlažovacího systému v horní části stěny a zavlažuje textilii, mezi kterou jsou osázeny rostlinky. Péče o vegetační stěnu spočívá pouze v doplňování zálivkové vody se živinami a kontrole růstu vysazených rostlin, jestli dobře prospívají. Jestliže není vegetační stěna umístěna v dosahu denního světla, je opatřená speciálním osvětlením – přeci jen rostlinky pro svůj růst potřebují světlo. Pro založení takovéto domácí mini zahrádky není zapotřebí žádných speciálních rostlin, mohou to být běžně dostupné pokojové rostlinky.

Kde se vegetační stěny hodí?

Využijete ji téměř všude. V bytě, kanceláři, restauraci, kavárně, hotelu, úředních budovách i jinde. Stěny jsou konstruovány z vysoce odolných a kvalitních materiálů, takže se hodí téměř všude, kde budou mít rostliny optimální teplotní podmínky tj. podmínky pro pokojové rostliny. Sortiment i styl zelené stěny podléhá vždy výběru každého jednotlivce. Stěny mohou být jednodruhové, ale i nabízet pohled na různé druhy rostlinek, což zaručí větší pestrost.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*