Jak minimalizovat výdaje za energie v domácnosti

Výměna starých oken - izolace - LED žárovky - nebo nová myčka - pomůže šetřit energie - ilustrační foto

Zdá se vám, že žijete příliš draze? Přemýšlíte, jak by bylo možné snížit výdaje své rodiny a ušetřit třeba na pěknou dovolenou nebo na jiné kratochvíle? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém vás seznámíte s některými postupy, jimiž můžete nějaké peníze v domácnosti opravdu uspořit. Výše úspory se však různí. Záleží na tom, zda žijete v bytě nebo v rodinném domě, a zda se jedná o starší dům, který zoufale vyžaduje rekonstrukci, nebo o novostavbu.

Starší dům versus novostavba

Novostavba je samozřejmě mnohem úspornější než starší rodinný dům, který potřebuje zrekonstruovat. Možnosti úspory v novém bydlení tak záleží spíše na vašich vlastních návycích než na tom, co konkrétně na samotné stavbě vylepšit.

U staršího domu může jít třeba o výměnu starých oken za nová a dokonale těsnící nebo o celkovou izolaci stavby. Jedná se o vysoké finanční investice, úspora ale v takových případech sahá i do tisíců korun ročně a investice se tak vrátí rychle zpět.

Rozdíl je také, když bydlíte v bytě. Poznáte ho například na vytápění, protože váš byt vyhřívají i okolní prostory. Stejně tak sami neplatíte za energie na chodbách. Tyto náklady se nakonec dělí mezi všechny majitele bytů.

Šetřete peníze vhodným osvětlením

Dnes jsou v kurzu LED žárovky, které přinesou výrazné úspory vaší peněžence. Až 20 % celkové spotřeby energie v průměrných českých domácnostech představuje právě osvětlení. Tím, že vyměníte běžné žárovky a zářivky za LEDky, ušetříte až stovky korun měsíčně. Odradit vás může vyšší cena za takovou žárovku. Myslete však i na to, že LED žárovky obecně dosahují mnohem delší životnosti. Vydrží bez problémů svítit třeba i 10 000 hodin a jen tak vám rozhodně neprasknou.

Hlídejte si spotřebu vody

Přestaňte mít nádobí ve dřezu, výhradně používejte myčku. Když myčku nemáte, určitě si ji pořiďte. Na umytí veškerého nádobí od rodinného obědu jí totiž postačí pouhých 15 litrů vody. Protože spotřebič spadá do energetické třídy A+ až A+++, tak i elektrické energie vyžaduje minimum. Ačkoliv se to zdá jako krok k pohodlí, myčka nádobí vám opravdu může ušetřit nějaké peníze.

V neposlední řadě omezte koupání ve vaně a naučte se zavírat vodovodní kohoutek, když si čistíte zuby. Možná se vám množství vody, které proteče, zdá zanedbatelné, není to však pravda.

Vytápějte svou domácnost zdravě a úsporně

Celkem levně můžete svou domácnost vytápět elektrickou energií, tepelným čerpadlem, plynem i dřevem. Záleží na vašich možnostech. Vytápění bude skutečně efektivní jen v domě, který je dobře zaizolovaný. Pokud vám profukují okna nebo dveře, část vytvořeného tepla vám těmito otvory uteče ven. Při vytápění snižte teplotu na dobu, kdy jsou členové domácnosti v práci a naopak zvyšte, když jsou doma. Místnosti však zbytečně nepřetápějte. Bohatě stačí je vytápět na teplotu v rozmezí od 23 do 25 °C.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*