Prodej nemovitosti z právního pohledu

Prodej nemovitostí - ilusrační foto

Prodáváte nemovitost, abyste si koupili novou a hezčí? Skvělá volba! Jenže pozor! Stejně jako u jakéhokoliv jiného prodeje, může i v tomto případě na vás číhat nebezpečí. Zejména pokud vlastníte pouze část dané nemovitosti. V tomto článku si tedy popíšeme, jak se vypořádat se spoluvlastníky a co všechno to bude obnášet.

Aktuální situace na poli nemovitostí

Aktuálně to funguje tak, že pokud vlastníte nemovitost s více lidmi a budete chtít prodat svůj podíl, můžete si zvolit kupce, jakého budete chtít. Nikdo vám nemůže určit, že byste měli svůj podíl přednostně nabídnout spoluvlastníkům. Podíl tedy můžete nabídnout za jakoukoliv cenu komukoliv, kdo ji bude ochoten zaplatit.

Od příštího roku nastane změna

Od příštího roku to už ale bude úplně jinak! Vejde totiž v účinnost institut předkupního práva. To znamená, že všichni spoluvlastníci budou mít předkupní právo na váš podíl. Nejdříve tedy musíte prodej svého podílu nabídnout právě spoluvlastníkům a až pak nezávislým osobám. Spoluvlastníky už tak nebudete moct obcházet.

Je to výhoda nebo nevýhoda?

Novinka je vcelku sporná. Někdo ji vnímá jakou velkou výhodu – nemovitost alespoň zůstane v rodině, jiní ji zase vnímají jako obrovskou nevýhodu – chtěli by na svém podílu pořádně vydělat, což kvůli novince nebudou moct.

Je tedy pouze na vás, jak se k novince postavíte. My ji ale vnímáme jako naprosto logickou a opodstatněnou. Je přeci lepší, nabídnout svůj podíl někomu, koho už znáte, víte, že se bude o nemovitost starat a pečovat o ni, než někomu úplně cizímu. Podle nás je to tedy krok správným směrem a určitě jej vítáme.

Více informací najdete také na www.maxifinance.cz.

Jak se zachovat přesně podle zákona?

A pokud v příštím roce budete chtít svůj podíl prodat, nejprve se zeptejte právníka na správné kroky a až pak se vrhněte do jejich realizace. Tak totiž budete mít 100% jistotu, že se zachováte zcela podle zákona.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*