Jak pěstovat orchideje phalaenopsis

Orchideje phalaenopsis - nenáročná na péči - ilustrační foto

Orchideje phalaenopsis patří k nejrozšířenějším druhům. Díky tomu je zakoupíte nejen v zahradnictvích, ale i v hobby marketech či v supermarketech. Tyto orchideje přinášejí záplavu překrásných květů, díky kterým jsou mezi pěstiteli tak oblíbené. Naštěstí orchideje nejsou nijak náročné na péči a jsou tak vhodné i pro pěstitele začátečníky a úplné laiky, kteří dosud nemají zkušenosti s žádnými rostlinami.

Orchideje phalaenopsis rostou v kůře a vyžadují rosení

Na rozdíl od jiných pokojových rostlin jsou orchideje phalaenopsis velmi nenáročné. Vyžadují pouze kvalitní, pro ně přímo určený, substrát a vyšší vzdušnou vlhkost. Vaše orchidej by měla růst ve směsi kůry s nízkým podílem rašeliny. Substrát je velmi vzdušný a kořeny orchideje jím tak nejsou zcela obalené. Spíše slouží k tomu, aby se orchidej udržela v květináči. Květináč na orchideje je typicky z průsvitného plastu, díky kterému můžete vidět stav kořenů.

Orchidej má dva typy kořenů. Kromě běžných kořenů, které se nacházejí v nádobě, má také kořeny, co rostou na vzduchu. Tyto vzdušné kořeny nemusíte dávat do substrátu. Na vzduchu totiž orchideji nevadí. Co se týká její zálivky a hnojení, tak je potřeba orchidej zalévat přibližně jednou týdně a ideálně každý den rosit.

Orchidej by nikdy neměla zůstat stát ve vodě. Ideální je zalít ji a vodu z květináče vylít. Druhou možností je namočit orchidej na pár minut do kbelíku s vodou, odkud ona nasaje potřebné množství, a pak ji vrátit zpět na okno. Během zimy doporučujeme zálivku omezit. V létě je vhodné rostlinu pravidelně přihnojovat speciálním hnojivem. Pak se vám rychleji odvděčí novými listy a krásnými květy.

Na co si dát při pěstování orchidejí pozor

  • Orchidej nepřelévejte a nevlhčete její srdíčko (místo, odkud vyrůstají nové listy), protože by rostlina mohla uhnít.
  • Orchidej pěstujte ideálně na okně, ne však na přímém slunci – pokud můžete, zastiňte ji žaluzií.
  • Pravidelným rosením ji dopřejte vyšší vzdušnou vlhkost, jinak budou její listy usychat.
  • Pečlivě vybírejte substrát i hnojivo.
  • Kupujte pouze pěkné a zdravé orchideje, na kterých nejsou stopy hniloby nebo škůdci.
  • Orchideje jsou náchylné na prochladnutí, pokud ji tedy koupíte v zimě, riskujete, že po přenesení domů opadají květy.
  • Orchideje zbytečně nepřesazujte, květináč by měl být akorát velký.
  • Odkvetlý stonek nestříhejte, orchidej může vykvést na jednom stonku opakovaně.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*