Jak si vybrat ledničku, aby sloužila celé rodině

Výběr kvalitní lednice - ilustrační foto

Lednička je jedním z nejvíce využívaných spotřebičů v domácnosti. Během dne ji otevřete nesčetně mnohokrát. A to nejen vy, ale i další rodinní příslušníci. Je to spotřebič, do kterého uložíte potraviny, aby vydržely déle čerstvé. Díky lednici tak můžete mít čerstvá vajíčka, maso a uzeninu, zeleninu, ovoce, sýry, jogurty i další mléčné výrobky stále k dispozici. Poradíme vám, jak si vybrat chladničku, která bude spolehlivě fungovat po dlouhá léta.

Na značce příliš nezáleží

Kvalitní spotřebiče dnes zakoupíte pod značkami Electrolux, Gorenje, Beko, Samsung, Zanussi, Candy i u mnoha jiných výrobců. Spíše než na značku se zaměřte na cenovou kategorii. U ledniček platí, že čím více zaplatíte, tím získáte lepší produkt. Samozřejmě od určité cenové hranice se kvalita už příliš nemění, zato však roste úspornost spotřebičů. Za chladničku například zaplatíte dvojnásobnou cenu, ona však bude mít o polovinu nižší spotřebu a během několika let se vám vaše navíc vynaložené prostředky vrátí zpět.

Kolik máte na ledničku místa?

Volit můžete tradiční lednici s jedněmi dveřmi nebo lednici americkou, která má dvoje dveře a je tedy o poznání širší. Klasické lednice však patří v Čechách stále mezi ty nejprodávanější. Jejich obvyklá šířka se pohybuje kolem 60 cm. Na hloubku pak mají 60 až 70 cm. Výšku lednice ovlivňuje kapacita. Pokud chcete ledničku s mrazákem, počítejte, že bude určitě vyšší. Menší mrazáky se často umísťují nahoru nad ledničku. Když má mrazák větší kapacitu, nachází se zpravidla dole.

Nesmíme zapomenout ani na vestavné ledničky, které jsou přímo součástí kuchyňské linky. Nevyplatí se je tedy vybírat samostatně, lepší je zajít do kuchyňského studia, kde si kupujete svou novou kuchyň a zde se přeptat. Výhodou těchto lednic je, že dokonale ladí s designem celé kuchyně. Na druhou stranu bohužel nenabídnou tak velkou kapacitu jako lednice samostatně stojící. Pokud kupujete rodinnou ledničku, počítejte s minimální kapacitou 300 litrů na chladničku i mrazničku dohromady. Tyto lednice běžně mají výšku kolem 180 cm.

Moderní lednice jsou nabité skvělými vlastnostmi

Lednička už není jen místo, kam si chaoticky uložíte své potraviny. Jestliže zvolíte některé z dražších chladniček (cenově přibližně nad 10 000 Kč), dočkáte se celé řady speciálních funkcí, díky nimž bude používání chladničky mnohem pohodlnější.

Řeč je například o antibakteriální ochraně, no frost či nulové zóně, speciálním držáku na lahve, přehledném displeji pro regulaci teploty, ventilátoru, super chlazení či mrazení. Některé ledničky jsou navíc tak chytré, že se přizpůsobí vašemu režimu. Pamatují si, jak často je otevíráte a podle toho chladí a mrazí.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*