Barvy v interiéru ovlivňují naši psychiku

Barvy v interieru - ilustrační foto

Dnes už nikdo nepochybuje o tom, že barvy mají velký vliv na lidskou psychiku. Dokážou zvýšit aktivitu, uvolnit, povzbudit, zlepšit chuť k jídlu, ale i navodit dojem vyšší teploty v místnosti.

To jakou barvu si vybereme do té či oné místnosti závisí na mnoha faktorech. Od vkusu, až po tradice, zvyky nebo množství slunečního svitu během roku. Barvy jako žlutá, broskvová, olivová, oranžová, hnědá dokážou velmi zútulnit, ale jestliže místnost již dostatečně prohřívají sluneční paprsky, mělo by se s těmito barvami šetřit.

Jaké barvě dát přednost?

Při výběru vhodné barvy do interiéru bychom měli začít hezky od podlahy. Tedy od věcí, které nelze nijak měnit, hýbat s nimi. Mimo podlahové krytiny jsou i to zárubně, dveře, okenní parapety. Teprve pak je vhodné zvažovat nábytek a další vybavení tak, aby vše k sobě ladilo a doplňovalo se. Tu a tam je možné vychýlit ze zajetých standardů, například narazíme-li na zajímavý kus nábytku, který si zaslouží, aby na sebe strhl pozornost. Důležitou roli hrají i zvolené materiály. Bydlení laděné do studených barev působí harmonicky, vyladíme-li jej doplňky z přírodních materiálů.

Špatné barvy neexistují

V podstatě špatné barvy neexistují, pouze nesprávně zvolené odstíny. Každý si libuje v jiných barvách, proto vybíráme především podle svých vlastních pocitů. Někdo dá přednost modernímu minimalismu, pastelovým barvám, které hezky vyniknou, jiný uvítá útulný venkovský styl a bílou, šedou, levandulovou. Důležité je docílit harmonie barev a bytového vybavení, včetně stylu.

Pravidlo tří barev

Máte-li barvičky a bílá či šedá na vás působí fádně, pak klidně vyberte tři vaše oblíbené barvy, které interiéru budou slušet. Více než tři barvy se však nedoporučují, aby interiér nepůsobil chaoticky. Jedna barva by měla převládat a zbývající dvě ji doplnit.

Barvy a jejich vliv

Červená

Červená barva interiéru sluší, ale nic se nemá přehánět. Mnohdy stačí jen červené doplňky. Záleží na tom, zda chceme rozpohybovat. Pro velmi energetické lidi by červená nemusela být správnou volbou.

Růžová

Je vhodná pro romantiky a lze ji uplatnit jako barvu doplňkovou. Třeba do kuchyně či jídelny, ale i vintage obýváků. Dobře si rozumí s oranžovou.

Oranžová

Hodně ji milují děti a hodí se do místností, kde je potřeba zlepšit kreativitu, koncentraci a oživit prostor.

Zelená

Symbolizuje návrat k přírodě, je to barva naděje. Velmi záleží na zvoleném odstínu. Převažuje-li v zelené modrá, pak vyvolává pocit klidu. Světlounké barvy působí svěže a mladistvě. Tmavě zelená dopřeje pocit komfortu. Hluboká zeleň uklidňuje a uspává.

Fialová

Opět záleží na odstínu. Fialová může být uklidňující, ale i provokující. Chladná fialová působí svěže.

Žlutá

Vzbuzuje chuť k jídlu. Máte-li sklon k přejídání se, do kuchyně ji nedávejte. Dokáže v místnosti zvednout teplotu až o jeden stupeň. Hodí se do dětského pokojíčku.

Bílá

Patří ke klasice, umí rozčlenit prostor a zvětšit opticky místnost. Dá vyniknout jiným barvám. Uklidňuje, ale je potřeba ji oživit ještě něčím veselým, zvlášť nachází-li se na větších plochách.

Šedá

Samotná by mohla působit stísněně, proto potřebuje k sobě další barvy.

Modrá

Uklidňuje, ochlazuje místnost a hodí se do ložnice či koupelny. Budete-li ji chtít použít v jiných místnostech, pak k ní přiřaďte zelenou či fialovou (působí relaxačně) nebo žlutou a oranžovou (vnese trochu akce do místnosti).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*