To jak bydlíme, ovlivňuje naši psychiku

Domov - ilustrační foto

To jak bydlíme, ovlivňuje člověka různě. Jeho nálady, pocity, energii. Prostřední v jakém se člověk ocitá, ovlivňuje psychiku neustále, ať jsme kdekoliv. Velkou roli hrají nejen materiály, ale i barvy. Určitě jste si už i sami všimli, že určitá prostředí na nás působí pozitivně nebo negativně. Někde se zkrátka cítíme dobře, jinde to ujde a někde špatně.

Ať už jde o návštěvu kamarádky, kolegyně, ale i kavárny či obchůdku. Působí na nás nábytek, obrazy, barvy, soulad a pořádek či naopak nevkusné vybavení, nepořádek. Prostředí, ve kterém se nacházíme, ovlivňuje to, jak se budeme cítit, jak budeme výkonní nebo naopak, jak moc unavení, zda si odpočineme a načerpáme novou energii či nikoliv. To vše se podepíše na náladě a časem i zdraví. Zda budeme kvést nebo chátrat zároveň s naším bytem. Kdo má nesoulad a nepořádek doma, má většinou nepořádek i ve svém životě a obráceně.

Můj dům, můj hrad…

Mnoho lidí žije ve svém bytě již několik let, přesto není schopno nalézt například v obývacím pokoji potřebný klid a odpočinek. Uvolnit se a oprostit od každodenních starostí. Právě domov by měl být náš přístav, útočiště a místo, kde se budeme cítit skvěle. Jak docílit toto, abychom se doma dokázali uvolnit a cítit dobře?

Barvy i materiály rozhodují…

Zkrátka všímejte si toho, jak se cítíte v určitém prostředí, ať už je to kavárnička, byt kamarádky, knihovna, domek příbuzných. Přemýšlejte o tom, co přesně se vám líbí a působí na vás hřejivým dojmem. Díky tomu objevíte to, co je u vás doma potřeba změnit.

Možná máte skleněný stůl, ale sedl by vám více dřevěný. Mohou to být i barvy, které ovlivňují lidskou psychiku. Mnohdy stačí drobnosti. Vymalovat jednu stěnu oblíbenou barvou, pořídit nový kus nábytku, dekorace, květiny. Velmi kladně člověka ovlivňují přírodní materiály a rostliny. Neváhejte si z domů přinést z procházky dary přírody. Větvičky, kamínky, mušličky, luční kvítí. Mnohdy stačí drobnosti a bydlení rázem ožije a rozproudí se v něm příval pozitivní energie.

Vůně domova…

Mimo to se zaměřte na vůně, které mají rovněž moc ovlivňovat náladu. Domácí vůně je jedním z důležitých faktorů, jež dotváří domácí atmosféru, a rozhoduje o tom, jak se budeme cítit. Může to výt svěží závan hor, vůně rozkvetlé louky, vůně moře, šeřík, levandule, citrusy a mnoho dalších. Slaďte barvy, vůně, přírodní materiály, dbejte pořádku, protože chaos a neuspořádanost nepůsobí dobře nikdy, omšelý nábytek vyměňte za nový, případně mu oblékněte nový kabátek a vneste do svého bydlení nový impuls. Budete se cítit skvěle nejen vy, ale i ostatní členové rodiny i návštěva, která k vám zavítá

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*