Rady a tipy – jak zařídit malý byt

Jak zařídit malý byt - ilustrační foto

Zařizovat malý byt může být docela tvrdý oříšek, ale zvládnout se to dá. Před každým zařizováním interiéru je nejdůležitější si napřed promyslet, jaký styl a barvy preferujeme. Začít zařizovat stylem tohle je fajn, tohle levné, tamto praktické by nemuselo dopadnout nejlépe.

Právě malý byt prozradí něco o vkusu majitele. I v malém bytě je možné kombinovat několik stylů dohromady. Například perfektně k sobě ladí skandinávský styl, retro a moderna. Případně industriální styl, venkov a krapet moderny. Ovšem s laděním stylů se to musí umět. Převládat by měl jeden, ostatní jen doplňují. Malý byt by měl působit vzdušně. Toho se dá docílit několika způsoby. Které to jsou, si prozradíme v dnešním článku.

Světlé barvy

V malém bytě by měly převládat světlé barvy, které dokážou opticky zvětšit prostor. Není však potřeba omezovat se pouze na bílou barvu, i když ta má rozhodně své kouzlo a byla by chyba považovat ji za nudnou a fádní. S trochou kreativity se i bílá stěna rozzáří. Nicméně sáhnout lze po šedé, krémové, starorůžové, modré a dalších oblíbených barvách – ty by měly však plnit pouze doplňkovou úlohu. Tedy barevný by neměl být celý byt, postačí jedna stěna nebo barevné rámy kolem oken, dveří, kout místnosti apod.

Hodně denního světla

Malý byt potřebuje prosvětlit. Toho se dá docílit jednak světlými barvami, ale i dostatkem denního světla. To znamená, že na oknech by měly být lehké záclonky či prodyšné závěsy. Nic těžkopádného, co zabrání průniku denního světla. Vhodné je zvolit i prosklené dveře. Na dveře se ještě zaměříme.

Posuvné dveře

Posuvných dveří dnes existuje několik druhů. Posouvat se mohou podél zdi, takže by v těchto místech neměl být nábytek. Jsou snadné na instalaci a rovněž nejsou nijak drahé. Finančně nákladnější variantou jsou posuvné dveře do pouzdra, kde je nutná již stavební úprava, ale dveře zajíždí „do pouzdra“ mezi zdmi. Do malého bytu jsou ideální, protože nepřekáží. Když mají navíc skleněnou výplň, propustí denní světlo a rovněž opticky se postarají o pocit většího prostoru.

Zrcadla

Malému bytu prospějí i zrcadla. Mohou být umístěná na dveřích vestavěných skříní, ale i samostatně v bytě. Zrcadla vám však neodpustí sebemenší nepořádek v bytě. Nebyl by příliš pěkný pohled na zrcadlo, které odráží binec. Nicméně s malým bytem dokážou přímo zázraky.

Praktický nábytek

To, co platí o barvách, se týká i nábytku. Do malého bytu se hodí světlý nábytek. Jestliže si však libujete v rustikálním nábytku, který má až tmavě hnědou barvu, pak vše ostatní by mělo být světlé. Stěny, podlahová krytina, sedací souprava, dekorace. V tomto případě pak ještě více platí pravidlo denního světla. Do malých prostor se zkrátka hodí více světlé barvy a vzdušnost. Rovněž s množstvím nábytku to nepřehánějte.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*