6 tipů na prosvětlení interiéru

Malý prosvětlený byt - ilustrační foto

Bydlíte-li v bytě, kde neproniká příliš moc světla kvůli jeho umístění či vzrostlým stromům, patrně s tím nic moc nenaděláte. Občas však mohou být příčinou nedostatku světla v interiéru i obyčejné věci, které lze odstranit. Přemýšlejte o tom, zda by se u vás doma dalo aplikovat něco z našich rad, které vám dnes prozradíme.

1. Pryč se zatemňovači

Častou příčinou, proč má člověk dojem, že je jeho byt až příliš temný, jsou zatemňovače, které brání pronikání světla. V noci je to sice praktické, ale během dne spíš naopak. Takovým příkladem jsou těžké a tmavé závěsy a jiné zástěny, záclony přes celé okno a hromada věcí umístěná na parapetu (dekorace a příliš hodně kytek rovněž nejsou praktické). Ideálním řešením jsou rolety, které lze srolovat a nebrání během dne průniku světla či žaluzie.

2. Vyměňte tmavé za světlé

Tmavý nábytek, který sahá ke stropu nebo je-li ho v místnosti přespříliš, je rovněž požíračem světla. Pokuste se interiér provzdušnit světlým a nízkým nábytkem v podobě komod. Máte-li tmavou sedací soupravu, opatřete si na ní alespoň světlý přehoz. Stejně tak to platí o podlaze. Pokud máte tmavý koberec a nechce se vám investovat do jiné podlahové krytiny, hoďte na něj jednobarevný světlý běhoun.

3. Dveře

I výměna dveří dokáže zázraky. Namísto klasických dveří použijte skleněné, světlé dveře, případně je-li to možné, dveře odstraňte úplně. Dobrou volbou jsou i posuvné dveře, které v případě nutnosti použijete pro vytvoření soukromí, jinak jsou posunuty do pouzdra či na stěnu a nebrání pronikání světla.

4. Světlé barvy v interiéru

Prosvětlení místnosti se dá docílit i tím, že vymalujete interiér světlou barvou. Nemusíte se spokojit jen s čistě bílou barvou, může být světlounce šedivá, krémová apod. Chcete-li použít i jiné barvy, soustřeďte se na pastelové odstíny. Efektní je i žlutá barva, připomínající sluníčko. Efekt světlých barev spočívá v tom, že nepohlcují světlo tak, jako barvy tmavé.

5. Sklo a zrcadla v interiéru

Vhodné je pořízení skel a zrcadel do interiéru. Ať už jde o prosklené vitrínky, dekoraci, poličky, skleněný stůl. Zrcadlo a sklo odráží světlo a opticky i zvětšují prostor. Bude pak vypadat víc svěže a rozhodně nebudete mít pocit, že se v takovém interiéru dusíte.

6. Více světelných zdrojů

Dalším trikem jak provzdušnit a prosvětlit tmavý byt jsou světelné zdroje. Ať už jde o bodová světla, lampy, centrální osvětlení. Vybírejte svítidla, která mají rovněž světlý a svěží design. Co se žárovek týče, lze dnes koupit i takové, které stimulují denní světlo. Nebojte se v tomto ohledu investovat, pomocí svítidel dokážete zázraky.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*