Luxusní bydlení v podkroví – Jak na to?

Ukázka podkrovního bytu

Chystáte se zařizovat podkroví a přemýšlíte, jak na to? Bydlení „pod střechou“ nabízí notnou dávku romantiky a útulnosti, ale aby to tak skutečně bylo, je potřeba k tomu přistupovat s rozumem. Tento atypický a zajímavý prostor potřebuje pečlivě promyšlené vybavení. Díky úkosům, které jsou pro podkroví typické, je nutné vyměřit vše do detailu a využít tak maximálně každé místečko, přitom celkový dojem nesmí v žádném případě působit přeplácaně a stísněně.
Na první pohled to nevypadá příliš složitě, ovšem snadné to opravdu není, protože je nutné počítat pečlivě každý centimetr a rozumně volit i vybavení, aby prostor ve finále nepůsobil jako sklad. Bydlení v podkroví je oblíbené a patří k největšímu luxusu. Podaří-li se vám ho zařídit vkusně, půjde o vysoce komfortní a pohodlné bydlení.

Stropy a šikminy zásadně světlé

Nechcete-li podkroví opticky zmenšit, pak je vhodné zkosené stropy a šikminy vymalovat zásadně světlými barvami či použít světlou tapetu. Světlé zkosené stropy v kombinaci s tmavší stěnou až tolik nevadí. Pokud nechcete nic riskovat, pak je lépe zvolit jeden tón výmalby nebo zkrátka stejnou úpravu stěn.

Trámy jsou originální nicméně mnohdy limitující

Trámy, stejně tak i nábytek z nich vyroben je dnes velmi IN. Jde o hřejivý dekorativní prvek, který vnese do interiéru rozhodně nevšednost. Jsou-li trámy umístěny v prostoru, pak to příliš nevadí. Horší je to v případě, když se trámy nachází v místech, kde by měla být kuchyňská linka – pak nezbývá než vymyslet originální řešení tak, aby i samotná linka navazovala a ladila s trámy. Chce to nejen představivost, fantazii, ale i zručné ruce. Mnohdy je to spíš úkol pro nějakou profesionální firmu, která se podobnými projekty zabývá.

Zkosené stěny a dostatek místa

S různými úkosy se v podkroví počítá, ovšem je-li stěna nižší než devadesát centimetrů, uvažte instalaci před-stěny třeba sádrokartonem. Zkosené stěny se samy od sebe nabízí k nábytku vyrobenému na zakázku – přesně na míru. Ať už se jedná o kuchyni, ložnici či obývací prostor. V ložnici se většinou na nižší stranu umísťují toaletní stolky, prádelníky, komody, případně postel, která je jakoby zabudována do zdi. Na zkosené straně lze vybudovat i pracovnu, ovšem je potřeba počítat s dostatkem místa nad sedícím člověkem.

Arkýře a romantická zákoutí

Pokud má dům členitou střechu a nabízí arkýře a niky, lze tyto místa využít k posezení u dobré knížky nebo prostě jen k relaxaci. Díky kvalitnímu osvícení lze tyto místa využít pro různé činnosti. Ať už jde o čtení, psaní na PC, kreslení apod. Zároveň působí tento ohraničený prostor kouzelně a romantiky. Stačí vyrobit lavičku, položit na ní deku a polštářky, případně umístit stoleček a křesílko.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*