Kde a jak umístit v bytě zrcadla?

Bez zrcadla to nejde - fofo zrcadlo v koupelně

Bez zrcadla se neobejde žádná domácnost. Je nepostradatelným doplňkem interiéru, dokáže opticky zvětšit prostor. Díky němu zkontrolujeme, zda je naše vizáž ucházející, než opustíme domov. Odjakživa bylo zrcadlo součástí koupelny či toaletního stolku.

Ovšem moderní doba přinesla sebou trend umísťovat zrcadla také do jiných částí interiéru. Samozřejmě jde o velmi praktický trend. Ani ne tak proto, že se můžeme neustále česat, upravovat a kontrolovat, ale proto, že díky zrcadlům lze i malý byt opticky zvětšit a rozzářit – odráží denní světlo a zajímavé předměty. Hodí se tedy do garsonek a malometrážních bytů, kde by se jinak člověk cítil stísněně.

Zrcadlo v koupelně

Jestli někam zrcadlo opravdu patří, pak je to koupelna. Podle velikosti a dispozičního řešení koupelny je potřeba promyslet, jaký tvar a velikost zrcadla do ní umístit. Zabrat může klidně půlku jedné stěny nebo jen pár desítek centimetrů. Volbu zrcadla je vhodné zvážit ještě předtím, než koupelnu přestavíte. Zda zvolíte závěsné s rámem, s poličkami, zrcadlovou skřínku, zabudované s kachličkami apod. Zabudovanou variantu nelze nijak měnit, ale zase vypadá elegantně, celistvě a dobře se udržuje. Nezapomeňte rovněž na osvětlení zrcadla, jedno světlo na stropě je rozhodně málo.

Zrcadlo v předsíni

Další místo, kam se nejčastěji umisťuje zrcadlo je předsíň. Člověk má tak možnost spatřit sám sebe těsně před odchodem z domu a ještě se upravit. Předsíně zpravidla bývají menší, takže se opticky i zvětší. Uvažujete-li nad zrcadlem v předsíni, pak jsou vhodná protáhlá, která umožňují spatřit nejen horní polovinu těla, ale celou postavu, včetně obuvi. A protože většina panelákových předsíní nemá okna, je správné a dostačující osvětlení nutností.

Zrcadlo v ložnici

Tvrdí se, že v ložnici by zrcadlo být nemělo, protože narušuje harmonii. Odráží se v něm zlo. Když už tak ukryté, třeba ve skříni. Ovšem mnoho žen má právě v ložnici toaletní stoleček se zrcadlem – pokud nesměřuje na postel, pak je to v pořádku.

Zrcadlo v obýváku

Mnoho lidí umisťuje zrcadlo i v obývací místnosti, například pověšené nad krbem či postavené na polici umístěné nad krbem. Rozhodně jde o šikovný nástroj, který tvoří obrazy díky odrazu, a tak dává podobu objektu umístěnému před ním. Designová zrcadla interiéru velmi sluší, zvětšují prostor a dodávají na vznešenosti. Ovšem zase není vhodné umisťovat je všude, všeho moc škodí. Máte-li v plánu rozproudit v bytě světlo, zvětšit prostor vezměte si mimo zrcadel na pomoc světlé barvy, sklo, lesklé materiály nábytku a kvalitní osvětlení.

Zrcadlová zásada

Myslíte si, že žádná zásada ohledně využití zrcadel v domácnosti neexistuje? Pak se mýlíte. Je tady jedna, kterou se nevyplatí podcenit. Zrcadla musí být vždy čistá a naleštěná. V opačném případě budou působit přesně opačným dojmem – upatlaným a nelichotivým. A pak máme ještě jednu radu – nikdy neumisťujte zrcadla tam, kde se to zkrátka nehodí, kde je nepořádek a nevábná místa. Tím je toaleta, rozházená obuv v předsíni, odpadkový koš apod. Zkrátka nikdo netouží, aby zrcadlo odráželo neestetické věci a nepořádek.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*