Jak vybrat podlahovou krytinu

Podlahová krytina - Dřevo, linoleum či vinyl - ilustrační foto

Podlahová krytina patří k důležitým prvkům každého interiéru. Ovlivňuje jeho atmosféru, vzhled a ještě mnohem víc. Musí mimo jiné odolávat každodenní zátěži. Od pohybu nábytku i lidí, jež byt či dům obývají, her dětí i drápkům domácích mazlíčků. Přidáme k tomu občasné nehody, jako je vylití nápojů, nečistoty z obuvi a je hned patrné, že výběr musí být podmíněn kvalitou, funkčností i vzhledem. Jak tedy vybrat správnou podlahovou krytinu?

Tuto otázku si klade každý, kdo staví, renovuje či pouze zvažuje výměnu staré podlahové krytiny za novou. Vybrat podlahu tak, aby interiéru slušela, neokoukala se, byla bezpečná, odolná, sloužila dlouho – vyžaduje informovanost a základní orientaci. Nejedná se o pouhý interiérový doplněk, který se dá kdykoliv se nám zachce vyměnit. Pokud má podlaha sloužit dlouho, nesmí je její výběr podcenit a uspěchat.

Neutrálnost nad módními výstřelky

Výběr podlahy velmi ovlivňuje komfort a atmosféru v místnosti, tudíž jde o dlouhodobou investici, kde je potřeba zohlednit jak vzhled, tak kvalitu. Zatímco barva stěn a doplňky se mohou různě měnit, podlaha se tak často nemění, proto je lépe volit neutrální barvy, jež se dobře přizpůsobují případným změnám a doplňkům v interiéru.

Dřevo, linoleum či vinyl?

Při výběru pamatujeme na celkový vzhled místnosti. Dnešní trh nabízí neomezené možnosti. Dekor dřeva lze dnes najít také v nabídce výrobců keramické dlažby, linolea, vinylu nebo PVC krytin. Vsaďte na vlastní pocity, protože na každého člověka mohou přírodní materiály jako dřevo či korek působit rozdílně. A stejně tak i umělé materiály, jako je vinyl a laminát. Důležitým aspektem je i barevný odstín – malé a tmavší místnosti budou slušet světlejší podlahy, protože světlé barvy odráží světlo.

Údržba podlahy

Zohlednit je potřeba i údržbu podlahy. Dřevěným podlahám stačí zametání, luxování a údržba sprejovým či suchým způsobem. Totéž platí o podlahách laminátových. Vinylové stačí rovněž zamést, vyluxovat a setřít vlhkým hadrem/mopem. Tak či tak na údržbu podlahové krytiny jsou vždy vhodné zvolené čisticí prostředky dle typu podlahy a nikdy nezanechávat kaluže vody.

Co místnost, to jiné nároky

Podlahovou krytinu volíme i podle místnosti. Zatímco do kuchyně či předsíně se hodí dlažba, obývací místnosti bude slušet dřevo. Jiné nároky bude mít zase dětský pokoj nebo ložnice. Velkou roli také hraje to, zda místnosti na sebe nějak navazují či naopak, jsou-li umístěny nezávisle na sobě. V případě otevřeného prostoru, kde kuchyně navazuje na obývací část, je možné zvolit i dva druhy podlahové krytiny, ale tak, aby k sobě vše ladilo s využitím přechodové lišty.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*