Pergolu uvítá každý, kdo má zahrádku. Poskytne přístřeší, stín, soukromí a užijete si jí nejen v parných letních dnech, ale i v příjemné podzimní dny. Odpočinkové posezení u drinku, kávičky, sušenek patří mezi letní klasiku, stejně jako večer u grilovaných specialit.
Pergol/přístřešků existuje celá škála, od dřevěných, na půl zděných, bambusových, až po hliníkové a další. Střechu může mít rovnou nebo zkosenou, případně rolovací, takže si člověk vybere, zda chce sluníčko nebo stín. Tak či tak plní vždy svědomitě svůj úkol. Nabízí se v podstatě tři možnosti, jak mít na své zahrádce také pergolu. Buď si ji necháte postavit, koupíte hotovou nebo si ji vyrobíte sami. Nejpřirozenějším, nejdostupnějším a nejpoužívanějším materiálem je bezpochyby dřevo. Jak na stavbu pergoly vám prozradíme v dnešním příspěvku.
Najděte vhodné místo pro pergolu
Jako první krok musíte najít vhodné místo pro umístění pergoly. Dále si pak nakreslete plánek, podle kterého zjistíte, kolik materiálu bude potřeba. Důležité je předem vědět, pro kolik osob bude určená a vždy počítejte s nějakým místem navíc (pro stolek, židle, gril, případné hosty apod.) Výška pergoly by měla mít minimálně 2,5 metrů.
Dvakrát měř a jednou řež
Nyní vyměřte půdorys a určete, kde bude umístěná nosná konstrukce (tedy sloupky). Sloupky mohou být z kovových trubek, postavené z cihel, případně rovněž ze dřeva. Rozhodněte se, zda bude stěna pergoly zcela otevřená nebo krytá. Než začnete, prohlédněte si na internetu různé typy pergol a podle toho se cca řiďte. Může to být solidní vodítko, protože ne každý oplývá představivostí.
Beton a hydroizolační vrstva
Do prostoru, kde budete umísťovat sloupky, vyhlubte jámy a nalijte do nich beton. Budou-li sloupky ze dřeva, vložte do betonu dvojici plochých želez, ke kterým pak trámky upevníte. Nosné sloupky se musí oddělit od základu hydroizolační vrstvou – nosnou konstrukci pak nahoře spojte trámy.
Mřížky různé hustoty
Pod střechu pergoly se používají většinou fošny. Na konstrukci pergoly umístěte mříže z klasických latěk, kdy jejich hustota bude záviset na tom, jestli hodláte vytvořit pouze pohledovou stěnu nebo necháte pergolu obrůst popínavými rostlinami.
Podlaha může být z palet
Důležitá je samozřejmě i podlaha, kde lze opět položit dřevo nebo dlažbu, což záleží jen na vás – přirozeněji působí však dřevo. Pro tento účel lze využít i palety, které se v poslední době těší nemalé oblibě (z nich můžete poté vyrobit i sedací nábytek). V každém případě nezapomeňte na štěrkovou drenáž, jež odvede vodu.
Mořidlo a štětec
Tak a pokud máte hotovo až sem, pak stačí koupit mořidlo a namořit pergolu do barvy/odstínu, který se vám nejvíce líbí. Získáte relaxační posezení, prostor pro hosty, letní gurmánské radovánky, ale i romantické zákoutí. Taková dřevěná pergola bude vaší zahradě určitě slušet.