Vyzkoušejte pár triků, jak svůj domov ochránit před únikem tepla

Nastavení teploty na termostatu
Jak se ochránit před únikem tepla

Zima je v plném proudu a vy už se teď děsíte účtů za teplo? Vytopit celý dům opravdu není hračka a může vás to stát pěkné peníze. Místo toho, abyste doma nosili tlusté svetry a ponožky a utahovali kohoutky radiátoru, vyzkoušejte následující triky, jak zabránit únikům tepla. Ať už topíte ústředním topením nebo máte vlastní kotel, je důležité myslet na to, jak protopit co nejmíň. Pokud bude váš dům dobře chráněn a teplo nebude mít kudy ven, bude se pak držet u vás doma a vy rozdíl určitě pocítíte.

To, že váš dům není dobře odizolovaný a zateplený poznáte snadno. I přesto, že radiátory jedou naplno, je vám stále chladno, a hlavně v okolí dveří a oken táhne studený vzduch. Pokud je to váš případ, je načase najít řešení a netopit takříkajíc pánubohu do oken. Existuje celá řada účinných řešení a je jen na vás, jaké zvolíte. Některé zvládneme použít prakticky během jednoho odpoledne, jiné bude vyžadovat i stavební úpravy nebo rekonstrukci. V každém případě si ale můžete být jisti, že jakákoliv investice do tepelné izolace vašeho domu nikdy není ztracená. Vrátí se vám v podobě velkých úspor za energie. Může se jednat až o tisíce či desetitisíce korun ročně. A to už jsou pěkné peníze, ne?

Zkontrolujte klíčové oblasti

V každém domě existují místa, která jsou k únikům tepla náchylnější než jiná. Je dobré tyto místa znát a pečlivě je zkontrolovat, zda právě tudy nepřicházíte o drahé teplo. Patří mezi ně:

  • okna a dveře
  • elektrické zásuvky a vypínače
  • krb či klimatizace
  • strop, půda, střecha

Ačkoliv vám může připadat, že některá tato místa jsou tak malá, že jimi snad žádné teplo ani unikat nemůže, opak je pravdou. Teplý vzduch se roztahuje a vměstná se do těch nejmenších dírek a mezer. Pokud se vám nedaří žádné místo objevit jen s pomocí vašeho pocitu, zvažte zapůjčení zařízení, které detekuje infračervené záření. S pomocí tohoto přístroje velice rychle a snadno odhalíte místa, kudy teplo uniká a můžete se na něj zaměřit.

Jak zabránit úniku tepla

Pokud jste již odhalili místa, kudy by mohlo teplo unikat nebo dokonce tušíte, kudy reálně uniká a dovnitř proudí studený vzduch, je načase něco s tím udělat. Všechna tato místa je nutné nějakým způsobem utěsnit, aby teplo zůstalo pěkně tam, kam patří – u vás doma. Naštěstí v dnešní době existuje spousta způsobů, jak toho docílit. Pokud si sami nevíte rady, navštivte nejbližší prodejnu s hobby potřebami, a tam vám určitě dobře poradí.

Silikon, pěna, lišta a co dál

K utěsnění problematických míst se skvěle hodí řada produktů, které levně seženete téměř všude. Patří mezi ně:

  • silikon
  • pěna
  • lišty a těsnění

Klasickou variantou je silikon, kterým můžete skvěle utěsnit i ty nejmenší dírky například v okolí zásuvek nebo oken či dveří. Podobně dobrou službu vám udělají i speciální pěny, které se hodí na místa s většími úniky tepla. Máte-li staré dveřní rámy či okenní rámy, kudy uniká velké množství tepla, použijte speciální izolační pěnu, která vám pomůže tento problém vyřešit. V neposlední řadě existují na trhu i izolační lišty a těsnění, které můžete nalepit do problematických spár a míst.

Zvažte rekonstrukci

Všechna výše zmíněná řešení mohou být úspěšná tehdy, pokud opravdu řešíte „kosmetické problémy“. Ve chvíli, kdy je však celý váš dům tepelně neodizolovaný a draze vytopený vzduch uniká nejen okny, dveřmi či spárami, ale především celou střechou i stěnami, pak je načase zvážit celkovou rekonstrukci. Zateplení domů je dnes velký trend a stavitelé vědí proč. Jedná se o jednorázovou investici, která vám však dokáže v horizontu příštích několika let ušetřit i desetitisíce korun. Zateplovací metody jsou dnes již velmi účinné a fungují opravdu velmi dobře. Rozdíl oproti nezateplenému domu je opravdu razantní.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*